تویوتا فورچونر (Toyota Fortuner) خودرویی است که از سال ۲۰۰۵—کنون در تایلند، چاچوئنگسائو، تایلند، اندونزی، قاهره، مصر، بوئنوس آیرس و بنگالورو تولید شده‌است.

این خودرو در کلاس اس‌یووی قرار گرفته، طراحی آن توزیع نیروی پیشران، خودرو چهار چرخ محرک بوده و دارای گیربکس ۵ دنده اتوماتیک است. طول آن در حالت طبیعی ۴٬۶۹۵ میلیمتر (۱۸۴٫۸ اینچ)، عرض آن در حالت طبیعی ۱٬۸۴۰ میلیمتر (۷۲٫۴ اینچ)، ارتفاع آن در حالت طبیعی ۱٬۷۹۰ میلیمتر (۷۰٫۵ اینچ) و وزن آن در حالت طبیعی ۱٬۸۰۰ کیلوگرم (۳٬۹۶۸ پوند) است.

این خودرو تقریباً شبیه پرادو است و با توجه به قیمت بالای پرادو شرکت تویوتا برای از دست ندادن مشتریان خود، اقدام به تولید فورچونر با قیمتی ارزان‌تر ار پرادو کرد. طراحی فورچونر براساس هایلوکس است و مانند آن ارتفاع بلندی دارد و می‌تواند از جاده‌های بیابانی و کوهستانی به راحتی عبور کند.

این اتومبیل فقط برای سرنشینان جلو کیسه هوا دارد. ترمزهای جلو دیسکی و عقب کاسه ای دارد. فقط به سیستم ای بی اس مجهز است و تنظیم برقی صندلی راننده دارد. استارت بدون کلید، دکمه‌های چندکاره روی فرمان، تنظیم دستی دوگانه درجه حرارت، رادیو، سی دی، بلوتوث برای سیستم تلفن همراه، تنظیم برقی آینه بغل با گرمکن، چراغ سوم ترمز ال ئی دی، سنسور پارک عقب و کروز کنترل از دیگر امکانات این خودرو است.

سایر امکانات مدل پایه ی فورچونر نیز شامل مه شکن جلو، چراغ های عقب LED، سیستم صوتی با شش عدد اسپیکر، سه عدد خروجی ۱۲ ولت ، بلوتوث، غربیلک فرمان چند منظوره و کول باکس می شوند.
تیپ میانی این خودرو نیز به امکاناتی نظیر رهیاب ماهواره ای، رادیوی دیجیتال، ورود و واستارت بدون کلید، پروژکتور، شیشه های ایمنی و سیستم کمکی فرود از سراشیبی هستند.
تیپ فول این خودرو نیز نسبت به مدل سال گذشته دارای امکانات بیشتری از قبیل سیستم صوتی JBL با ۱۱ عدد بلندگو، صندلی های جلوی برقی هشت جهته، گرمکن صندلی های جلو، پروژکتور LED، تودوزی چرم، درب صندوق عقب برقی، تهویه خودکار، چراغ های اصلی bi-LED، رینگ های آلیاژی ۱۸ اینچی، لاستیک زاپاس فول سایز و خروجی ۲۲۰ ولتی است.

تویوتا موتور دیزلی ۲.۸ لیتری را که بر روی هایلوکس نیز عرضه می کند را برای این مدل نیز در نظر گرفته است. این موتور می تواند ۱۷۴ اسب بخار قدرت و ۴۵۰ نیوتن متر گشتاور را تولید کند. البته در صورت سفارش جعبه دنده ی دستی برای این مدل گشتاور آن به ۴۲۰ نیوتن متر کاهش خواهد یافت. مصرف سوخت این مدل نیز تنها ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر با جعیه دنده ی دستی است و با جعیه دنده ی اتوماتیک نیز ۸.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف دارد.

توانایی یدک کشی تویوتا فورچونر ۲۰۱۸ نیز برای مدل دستی ۳ هزار کیلوگرم و برای مدل اتوماتیک ۲۸۰۰ کیلوگرم است.
فورچونر را باید یک خودروی شاسی بلند میان سایز دیزلی دانست که برای افرادی طراحی شده است که توانایی خرید مدل بزرگ تر و لوکس تر لندکروزر را ندارند.