در سال های اخیر توجه مشتریان به خودروهای کراس اوور SUV به شدت افزایش یافته است و شرکت های خودروسازی نیز به طبع آن، توجه ویژه ای بر روی این نوع خودروها متمرکز دارند. شرکت تویوتا یکی از بزرگترین شرکت های خودروسازی در دنیا است که به تولید انواع خودروهای شاسی بلند و سدان مشهور است. این شرکت بزرگ برای بهره بردن از بازار پر رونق خودروهای کراس اوور SUV، خودروی تویوتا CHR را تولید و روانه بازار کرده است. در این مقاله در نظر داریم تا به صورت مفصل به بررسی خودروی تویوتا CHR بپردازیم که یک تویوتای شاسی بلند است و از خودروهای هیبریدی موفق تولید شده توسط این شرکت در کنار خودروی تویوتا پریوس محسوب می شود.

خودروی تویوتا CHR برای اولین بار به صورت نسخه‌ی کانسپت در نمایشگاه بین‌المللی خودروی پاریس در سال 2014 معرفی شد و سه سال پس از آن نیز شرکت تویوتا موفق شد تا نسخه ی تولیدی این خودرو را در سال 2017 وارد بازار کند. شرکت تویوتا را می توان اولین شرکتی نامید که کلاس خودروهای کراس اوور SUV را با تولید خودروی تویوتا راوافور (RAV4) در سال 1994 به دنیا معرفی کرد و حالا قصد دارد با تولید تویوتا سی اچ آر مسیری که خود بنا کرده است را ادامه دهد. در ادامه ی این مقاله به بررسی مشخصات فنی، طراحی ظاهری و داخل کابین و سایر ویژگی ها و امکانات این خودرو خواهیم پرداخت.

مشخصات فنی و سیستم قدرت :

شرکت تویوتا دو نوع موتور برای خودروی تویوتا CHR در نظر گرفته است که یکی از این موتورها از نوع بنزینی 1.2 لیتری توربو است که برای اولین بار در خودروی تویوتا Auris (آئوریس( مورد استفاده قرار گرفته بود. موتور دیگر در نظر گرفته شده برای این خودرو، همان موتور 1.8 لیتری بنزینی استفاده شده در خودروی تویوتا پریوس می باشد که این موتور در خودروی تویوتا CHR به همراه موتورهای الکتریکی وظیفه ی تولید قدرت را بر عهده خواهند داشت. برای انتقال قدرت تولید شده در سیستم قدرت هیبریدی به چرخ ها از جعبه دنده ی CVT استفاده شده است و در نسخه ی مجهز به موتور 1.2 لیتری نیز جعبه دنده ی 6 سرعته ی اتوماتیک به صورت پایه و استاندارد برای این خودرو در نظر گرفته شده است.

مسئولان شرکت تویوتا انتظار دارند در مدل 2018 این خودرو، بخش اعظم فروش مربوط به نسخه ی هیبریدی باشد چراکه در مدل 2017 ، در حدود 75 درصد فروش این خودرو مربوط به خودروهای هیبریدی بوده است. لازم به ذکر است که شرکت تویوتا، زمان و سرمایه ی بسیار زیادی را صرف بهبود موتور 1.8 لیتری بنزینی در نظر گرفته شده برای این خودرو کرده است و در حال حاضر این موتور دارای بازده گرمایی 40 درصد می باشد که بیشترین رقم در بین سایر موتورهای بنزینی متداول می باشد. موتورهای الکتریکی در نظر گرفته شده برای نسخه ی هیبریدی نیز از نظر سایز کوچکتر شده اند اما نسبت قدرت به وزن بیشتری تولید می نمایند. پکیج باتری استفاده شده در این مدل، از نظر میزان انرژی مدل قبلی برابر است با این تفاوت که سایز این پکیج حدود 10 درصد کاهش یافته است. مجموع قدرت تولیدی توسط سیستم هیبریدی خودروی تویوتا CHR ، 120 اسب بخار است و میزان گشتاور تولید شده توسط موتور احتراق داخلی و موتورهای الکتریکی به ترتیب 142 و 163 نیوتن متر است. سیستم هیبریدی استفاده شده در خودروی تویوتا CHR مشابه خودروی تویوتا پریوس است و درحالی که این تغییرات به خوبی در خودروی پریوس جواب داده است اما میزان قدرت تولیدی این سیستم برای یک خودروی شاسی بلند هیبریدی به انداره ی کافی به نظر نمی رسد.