معرفی خودرو:
تویوتا جی تی 86 – Toyota GT86 یک خودروی ۲+۲ کوپه است که به‌طور مشترک توسط شرکت‌های سوبارو و تویوتا توسعه یافته و تولید شد. این خودرو دارای یک موتور باکسر ( تخت ) است. موتور آن در جلوی خودرو قرار دارد و نیرو به چرخ های عقب متصل می شود. تویوتا جی تی 86 با برند سوبارو، BRZ نامیده می شود. همچنین با برند Sicon نیز ( برای بازار آمریکا ) نام FRS بر روی آن گذاشته شده است. تویوتا 86 به یک موتور دولیتری تنفس طبیعی چهار سیلندر مجهز است که 200 اسب بخار قدرت تولید می کند. به نظر می رسد جای توربوشارژر در موتور این خودرو خالی است و جی تی 86 قابلیت عرضه با پیشرانه های قوی تر را دارد.
بررسی تویوتا جی تی 86:
تویوتا GT 86 در سال 2013 تا یک قدمی کسب عنوان خودرو سال اروپا پیش رفت. طراحی خودرو تویوتا GT86 نسبت به دیگر کوپه ‏های موجود در ایران در درجات بالاتری قرار می‏ گیرد ولی بزرگترین عیب آن، لرزش هنگام روشن بودن خودرو است که در هنگام استارت زدن و رانندگی کاملا مشهود است. فضای بسیار کم صندلی‏های عقب نیز جز معایب آن محسوب می‏ شود اما طراحی داخلی GT86 قابل قبولی دارد. خودرو جی تی 86 تویوتا به دو صورت معمولی و با کیت اسپرت در ایران به فروش می ‏رسد.نکات مثبت تویوتا جی تی 86:
ظاهر بسیار اسپرت و خشن که جذابیت آن را دو چندان کرده است و اصالت ژاپنی آن را کاملاً نشان می دهد. هندلینگ خوب ، مصرف سوخت بسیار اقتصادی و مناسب ، موتور و گیربکس بسیار تیز که در هماهنگی کامل با یکدیگر قرار دارند و باعث شده است شتاب بسیار خوبی نسبت به قدرت و گشتاورش داشته باشد.
نکات منفی تویوتا جی تی 86:
امکانات رفاهی محدود ، ردیف عقب بسیار کوچک ، خشک و پرتکان بودن سواریامنیت تویوتا جی تی 86:
GT86 که یکی از کوچکترین اسپرت های 4 نفره می باشد به کمک سوبارو طراحی شده که موتور آن هم ساخته سوبارو یکی از محصولات خاص تویوتا است. این خودرو از موسسه ANCAP استرالیا 5 ستاره ایمنی را دریافت کرده است.

نقد کارشناسی تویوتا جی تی 86:
همیشه ما از تویوتا ماشین های نرم و آرام بخشی دیده ایم که رانندگی با آنها در اوج لذت قرار دارد اما اینبار تویوتا GT-86 را به بازار عرضه کرده است تا حداکثر لذت را در کنار هیجانی وصف نشدنی تجربه کنید. در میان ماشین های اسپرت ارزان قیمت تویوتا GT-86 تنها نماینده از ژاپن است که برای کسانی که طالب هیجان هستند حرف های بسیار زیادی برای گفتن دارد.

تویوتا GT86 یک بار لقب زیباترین ماشین کوپه را از آن خود کرد و طراحی زیبای این ماشین خود یک نکته مثبت است که هم با عملکرد ماشین همخوانی دارد و هم خشم و جذابیت نهفته در چهره این ماشین مشتریان خاص پسند را به سمت خود جذب می کند . تویوتا GT86 به طور مشترک در دو کارخانه دیگر هم تولید می شود که یکی از آنها سوبارو است که تویوتا و سوبارو GT86 را با هم ساخته اند و کارخانه دیگر هم سایون است که تویوتا برخی از ماشین هایش را در بازار آمریکا با نام سایون به فروش می رساند.

همان طور که ظاهر بیرونی تویوتا GT86 اسپرت و خشن است در داخل کابین هم دقیقا طراحی به همین صورت است و بیش از همه چیز کابین سعی در افزایش تزریق آدرنالین به خون شما را دارد . تویوتا GT86 از نظر آپشن یک ماشین ساده است و بیشتر از همه بر روی عملکرد ماشین وقت گذاشته اند تا لذت بخش شود و با این ماشین هیجان تجربه کنید .

کیفیت ساخت و متریال به کار رفته درون کابین GT86 مانند همه تویوتا های دیگر بالا است و کاملا طرفداران خود را راضی نگه میدارد. از نظر ابعاد بر روی کاغذ تویوتا GT86 یک ماشین کوپه 4 نفره معرفی شده است اما عملا فضای صندوق عقب و سرنشینان انقدر کوچک است که تویوتا gt86 بیشتر به عنوان یک ماشین دو نفره کاربرد دارد.

تویوتا GT86 به یک موتور 2.0 لیتری 4 سیلندر مجهز شده که می‌تواند 197 اسب بخار قدرت و 205 نیوتن متر گشتاور تولید کند. برای انتقال این قدرت به چرخ‌های عقب یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک در نظر گرفته شده و باید بگوییم این مجموعه عملکرد بسیار خوبی دارد و لذت و هیجان رانندگی را کاملا در اختیار راننده قرار می‌دهد.

در بخش فنی و عملکرد ماشین تویوتا gt86 با پیشرانه تخت خود و هندلینگ عالی اش بسیار ماشین جذابی است که گیربکس این ماشین هم در هنگام مانور ها به کمک راننده می‌آید و همه با هم سعی دارند تا تویوتا gt86 بیشترین لذت را به راننده اش تقدیم کند.

در نهایت باید بگوییم اگر به دنبال یک خودرو اسپرت هستید و نسخه‌های کم کارکرد GT86 را پیدا کردید، در خرید آن شک نکنید.

مهم‌ترین رقیب تویوتا GT86 در ایران هیوندای جنسیس کوپه است که موتور قدرتمندتری دارد و در شتاب و سرعت خودرو ژاپنی را پشت سر می‌گذارد اما GT86 از نظر کیفیت رانندگی و عملکرد فنی، بدون شک خودرو بهتری است و در اولویت خرید قرار می‌گیرد. کیا سراتو کوپه، آلفارومئو جولیتا و هیوندای ولوستر از دیگر رقبای تویوتا GT86 در ایران محسوب می‌شوند.